Novato Classic 2010

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Results

23rd Annual
NOVATO CLASSIC
July 9, 10 and 11, 2010

Tournament Schedule & Results

POOLS

POOL #1
POOL #2
POOL #3
POOL #4
Bear River Braves Lady Tigers Belmont Ambush
Lafayette Girls B-ball Play Hard Hornets Lady Panthers
San Marin St. Vincent Ursuline Sonoma Crush

POOL #5
POOL #6
POOL #7
POOL #8
3D Hoops American Eagles Bulls Alameda Hoopsters
Gauchos Heritage Patriots Healdsburg "T" Girls
Lady Cats Vintage Skippers Trojans

POOL PLAY

Friday, July 9

9:00 am Heritage Patriots 35 Vintage 31 Gordon Gym
10:00 am Lady Panthers 40 Sonoma Crush 23 Gordon Gym
11:00 am Play Hard 20 Braves 46 Gordon Gym
12:00 pm Sonoma Crush 20 Belmont Ambush 32 Gordon Gym
1:15 Pm St. Vincent 39 Play Hard 35 Gordon Gym
2:15 Pm Trojans 42 "T" Girls 19 Gordon Gym
3:15 Pm Bear River 45 San Marin 30 Gordon Gym
4:15 Pm Lady Cats 43 Gauchos 28 Gordon Gym
5:30 Pm Skippers 34 Healdsburg Ladies B-ball 26 Gordon Gym
6:30 Pm Gauchos 52 3D Hoops 32 Gordon Gym
7:30 Pm San Marin 48 Lafayette Girls Basketball 35 Gordon Gym
8:30 Pm Lady Tigers 35 Hornets 21 Gordon Gym

9:00 Am Braves 62 St. Vincent 27 Old Gym
10:00 am Alameda Hoopsters 25 Trojans 37 Old Gym
11:00 AM Vintage 33 American Eagles 32 Old Gym
12:00 Pm "T" Girls 32 Alameda Hoopsters 37 Old Gym
1:15 Pm American Eagles 27 Heritage Patriots 31 Old Gym
2:15 Pm Belmont Ambush 36 Lady Panthers 55 Old Gym
3:15 Pm Bulls 46 Skippers 37 Old Gym
4:15 Pm Hornets 24 Ursuline 35 Old Gym
5:30 Pm Lafayette Girls B-ball 19 Bear River 33 Old Gym
6:30 Pm Ursuline 40 Lady Tigers 29 Old Gym
7:30 pm Healdsburg Ladies B-ball 22 Bulls 36 Old Gym
8:30 Pm 3D Hoops 27 Lady Cats 40 Old Gym

GOLD BRACKET

Saturday, July 10

11:00 am

Ber River
(1st Place Pool #1)

24

Gauchos
(2nd Place Pool #5)

39 Game #1 Gordon Gym
11:00 Am

Braves
(1st Place Pool #2)

48

Vintage
(2nd Place Pool #6)

30 Game #2 Old Gym
12:00 Pm

Trojans
(1st Place Pool #8)

26

Lady Tigers
(2nd Place Pool #3)

25 Game #3 Gordon Gym
12:00 Pm Lady Panthers
(1st Place Pool #4)
58 Skippers
(2nd Place Pool #7)
30 Game #4 Old Gym
3:15 PM
Lady Cats
(1st Place Pool #5)
44 St. Vincent
(2nd Place Pool #2)
10 Game #5 Gordon Gym
3:15 Pm

Bulls
(1st Place Pool #7)

33

Belmont Ambush
(2nd Place Pool #4)

29 Game #6 Old Gym
4:15 Pm

Ursuline
(1st Place Pool #3)

42

San Marin
(2nd Place Pool #1)

48 Game #7 Gordon Gym
4:15 Pm

Heritage Patriots
(1st Place Pool #6)

28

Alameda Hoopsters
(2nd Place Pool #8)

20 Game #8 Old Gym
5:30 Pm

Gauchos
(Winner Game #1)

36

Braves
(Winner Game #2)

22 Game #9 Gordon Gym
5:30 Pm

Bear River
(Loser Game #1)

46

Vintage
(Loser Game #2)

30 Game #10 Old Gym
6:30 Pm

Trojans
(Winner Game #3)

32

Lady Panthers
(Winner Game #4)

38 Game #11 Gordon Gym
6:30 Pm

Lady Tigers
(Loser Game #3)

41

Skippers
(Loser Game #4)

40 Game #12 Old Gym
7:30 Pm

Lady Cats
(Winner Game #5)

26

Bulls
(Winner Game #6)

25 Game #13 Gordon Gym
7:30 Pm

St. Vincent
(Loser Game #5)

15

Belmont Ambush
(Loser Game #6)

47 Game #14 Old Gym
8:30 Pm

San Marin
(Winner Game #7)

21

Heritage Patriots
(Winner Game #8)

27 Game #15 Gordon Gym
8:30 Pm

Ursuline
(Loser Game #7)

44

Alameda Hoopsters
(Loser Game #8)

38 Game #16 Old Gym

Sunday, July 11

10:00 Am

Braves
(Loser Game #9)

34

Trojans
(Loser Game #11)

26 Game #17 Old Gym
10:00 Am

Vintage
(Loser Game #10)

35

Skippers
(Loser Game #12)

24 Game #18 Gordon Gym
11:00 Am

Bulls
(Loser Game #13)

49

San Marin
(Loser Game #15)

33 Game #19 Old Gym
11:00 Am

St. Vincent
(Loser Game #14)

26

Alameda Hoopsters
(Loser Game #16)

41 Game #20 Gordon Gym
1:15 Pm

Bear River
(Winner Game #10)

37

Lady Tigers
(Winner Game #12)

30 Game #21 Gordon Gym
1:15 Pm

Belmont Ambush
(Winner Game #14)

30

Ursuline
(Winner Game #16)

24 Game #22 Old Gym
2:15 Pm

Trojans
(Loser Game #17)

39

San Marin
(Loser Game #19)

41 Game #23 Gordon Gym
2:15 Pm

Skippers
(Loser Game #18)

48

St Vincent
(Loser Game #20)

16 Game #24 Old Gym
4:30 Pm

Gauchos
(Winner Game #9)

39

Lady Panthers
(Winner Game #11)

38 Game #25 Old Gym
4:30 Pm

Lady Cats
(Winner Game #13)

32

Heritage
(Winner Game #15)

30 Game #26 Gordon Gym
5:30 Pm

Vintage
(Winner Game #18)

51

Alameda Hoopsters
(Winner Game #20)

40 Game #27 Old Gym
5:30 Pm

Braves
(Winner Game #17)

37

Bulls
(Winner Game #19)

31 Game #28 Gordon Gym
6:30 Pm

Lady Tigers
(Loser Game #21)

30

Ursuline
(Loser Game #22)

24 Game #29 Old Gym

Consolation Championship

7:30 pm

Bear River
(Winner Game #21)

37

Belmont Ambush
(Winner Game #22)

31
Game #30 Old Gym

Third Place Game

6:30 Pm

Lady Panthers
(Loser Game #25)

39

Heritage
(Loser Game #26)

33 Game #31 Gordon Gym

Tournament Championship

7:30 Pm

Gauchos
(Winner Game #25)

32

Lady Cats
(Winner Game # 26)

26 Game #32 Gordon Gym

WHITE BRACKET

Saturday, July 10

9:00 am

Lafayette Girls B-ball
(3rd Place Pool #1)

27

3D Hoops
(3rd Place Pool #5)

28
Gordon Gym
9:00 am Play Hard
(3rd Place Pool #2)
28

American Eagles
(3rd Place Pool #6)

31
Old Gym
10:00 Am

Hornets
(3rd Place Pool #3)

18

Healdsburg
(3rd Place Pool #7)

32
Gordon Gym
10:00 Am

Sonoma Crush
(3rd Place Pool #4)

39

"T" Girls
(3rd Place Pool #8)

42
Old Gym

WHITE TOURNEY BEGINS

1:15 PM

Lafayette Girls B-ball
(3rd Place Pool #1)

44

Play Hard
(3rd Place Pool #2)

16 Game A Gordon Gym
2:15 Pm

Hornets
(3rd Place Pool #3)

21

Sonoma Crush
(3rd Place Pool #4)

41 Game B Gordon Gym
1:15 Pm

3D Hoops
(3rd Place Pool #5)

35

American Eagles
(3rd Place Pool #6)

28 Game C Old Gym
2:15 Pm

Healdsburg
(3rd Place Pool #7)

32

"T" Girls
(3rd Place Pool #8)

33 Game D Old Gym

Sunday, July 11

8:00 Am

Play Hard
(Loser Game A)

33

Hornets
(Loser Game B)

30 Game E Old Gym
8:00 Am

American Eagles
(Loser Game C)

46

Healdsburg
(Loser Game D)

30 Game F Gordon Gym
9:00 Am

Lafayette Girls B-ball
(Winner Game A)

21

Sonoma Crush
(Winner Game B)

31 Game G Old Gym
9:00 Am

3D Hoops
(Winner Game C)

35

"T" Girls
(Winner Game D)

21 Game H Gordon Gym
12:15 Pm
Hornets
(loser Game E)
26 Healdsburg
(Loser Game F)
24 Game I Old Gym
12:15 Pm

Play Hard
(Winner Game E)

30

American Eagles
(Winner Game F)

25 Game J Gordon Gym
3:15 Pm

Lafayette
(Loser Game G)

33

"T" Girls
(Loser Game H)

24 Game K Old Gym

Final Game

3:15 Pm

Sonoma Crush
(Winner Game G)

20

3D Hoops
(Winner Game H)

33

Game L Gordon Gym

All Tournament Team

Erin Acher, Heritage Patriots
Leeann Alferness, San Marin
Kelly Benck, Lady Tigers
Rachel Brumfield, Lady Panthers
Hannah Caine, Bulls
Emily Easom, Lady Cats
Katie Flaherty, Belmont Ambush
Gretchen Harrigan, Gauchos
Lindsey Harter, Bear River
Olivia Husted, Vintage
Chelsea Lazzari, Braves
Jen Meylor, Bear River
Lyndsey Murnin, Gauchos
Sierra Perella, Lady Cats
Rachel Rubattino, Ursuline
Hannah Sourek, Lady Panthers
Madison Tye, Trojans
MVP: Stephanie Sack, Gauchos