Novato Classic 2009

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Results

22nd Annual
NOVATO CLASSIC
July 10, 11 and 12, 2009

Tournament Schedule & Results

POOLS

POOL #1
POOL #2
POOL #3
POOL #4
American - Fremont 0-2 3D Hoops #2- Mountain View 1-1 Lady Hornets - Novato 0-2 Fortuna 1-1
Giants - Larkspur 1-1 Bear River - Grass Valley 2-0 Lady Panthers – Santa Rosa 1-1 Belmont Ambush Black 0-2
Ursuline – Santa Rosa 2-0 Lady Dawgs - San Rafael 0-2 Rodriguez - Fairfield 2-0 T-Girls - Petaluma 2-0

POOL #5
POOL #6
POOL #7
POOL #8
Lady Bruins - Vallejo 2-0 Crush - Sonoma 2-0 3D Hoops #1- Mountain View 2-0 Braves - Napa 1-1
Skippers – San Francisco 1-1 Lafayette 0-2 Lady Tigers - Sebastopol 0-2 Gauchos - Petaluma -1
Trojans – San Rafael 0-2 San Marin - Novato 1-1 Red Tail Hawks - Mill Valley 1-1 Belmont Ambush Blue 1-1

POOL PLAY

Friday, July 10

9:00 am Red Tail Hawks 38 Lady Tigers 35 Gordon Gym
10:00 am Belmont Ambush Black 16 T-Girls 30 Gordon Gym
11:00 am Braves 13 Belmont Ambush Blue 34 Gordon Gym
12:00 pm T-Girls 36 Fortuna 27 Gordon Gym
1:15 Pm 3D Hoops #1 34 Red Tail Hawks 32 Gordon Gym
2:15 Pm Ursuline 52 American 47 Gordon Gym
3:15 Pm Trojans 21 Skippers 30 Gordon Gym
4:15 Pm 3D Hoops #2 25 Lady Dawgs 18 Gordon Gym
5:30 Pm Skippers 37 Lady Bruins 46 Gordon Gym
6:30 Pm Lady Panthers 42 Rodriguez 46 Gordon Gym
7:30 Pm San Marin 40 Lafayette 35 Gordon Gym
8:30 Pm Lady Hornets 23 Rodriguez 47 Gordon Gym

9:00 Am Braves 49 Gauchos 27 Old Gym
10:00 am Giants 40 American 29 Old Gym
11:00 AM Lady Tigers 21 3D Hoops #1 42 Old Gym
12:00 Pm Giants 36 Ursuline 41 Old Gym
1:15 Pm Belmont Ambush Blue 28 Gauchos 34 Old Gym
2:15 Pm Belmont Ambush Black 11 Fortuna 49 Old Gym
3:15 Pm San Marin 24 Crush 27 Old Gym
4:15 Pm Lady Hornets 22 Lady Panthers 28 Old Gym
5:30 Pm Crush 49 Lafayette 31 Old Gym
6:30 Pm 3D Hoops #2 21 Bear River 30 Old Gym
7:30 pm Lady Bruins 23 Trojans 19 Old Gym
8:30 Pm Bear River 40 Lady Dawgs 19 Old Gym

GOLD BRACKET

Saturday, July 11

11:00 am

Ursuline
(1st Place Pool #1)

31

Skippers
(2nd Place Pool #5)

39 Game #1 Gordon Gym
11:00 Am

Bear River
(1st Place Pool #2)

38

San Marin
(2nd Place Pool #6)

33 Game #2 Old Gym
12:00 Pm

Belmont Ambush Blue
(1st Place Pool #8)

39

Lady Panthers
(2nd Place Pool #3)

34 Game #3 Gordon Gym
12:00 Pm T-Girls
(1st Place Pool #4)
35
Red Tail Hawks
(2nd Place Pool #7)
33
Game #4 Old Gym
3:15 PM

Lady Bruins
(1st Place Pool #5)

56

3D Hoops #2
(2nd Place Pool #2)

28 Game #5 Gordon Gym
3:15 Pm

3D Hoops #1
(1st Place Pool #7)

31

Fortuna
(2nd Place Pool #4)

24 Game #6 Old Gym
4:15 Pm

Rodriguez
(1st Place Pool #3)

43

Giants
(2nd Place Pool #1)

31 Game #7 Gordon Gym
4:15 Pm

Crush
(1st Place Pool #6)

22

Braves
(2nd Place Pool #8)

34 Game #8 Old Gym
5:30 Pm

Skippers
(Winner Game #1)

33

Bear River
(Winner Game #2)

23 Game #9 Gordon Gym
5:30 Pm

Ursuline
(Loser Game #1)

20

San Marin
(Loser Game #2)

33 Game #10 Old Gym
6:30 Pm

Belmont Ambush Blue
(Winner Game #3)

23

T-Girls
(Winner Game #4)

34 Game #11 Gordon Gym
6:30 Pm

Lady Panthers
(Loser Game #3)

40

Red Tail Hawks
(Loser Game #4)

36 Game #12 Old Gym
7:30 Pm

Lady Bruins
(Winner Game #5)

20

3D Hoops #1
(Winner Game #6)

60 Game #13 Gordon Gym
7:30 Pm

3D Hoops #2
(Loser Game #5)

32

Fortuna
(Loser Game #6)

42 Game #14 Old Gym
8:30 Pm

Rodriguez
(Winner Game #7)

27

Braves
(Winner Game #8)

40 Game #15 Gordon Gym
8:30 Pm

Giants
(Loser Game #7)

40

Crush
(Loser Game #8)

48 Game #16 Old Gym

Sunday, July 12

10:00 Am

Bear River
(Loser Game #9)

25

Belmont Ambush Blue
(Loser Game #11)

39 Game #17 Old Gym
10:00 Am

Ursuline
(Loser Game #10)

42

Red Tail Hawks
(Loser Game #12)

45 Game #18 Gordon Gym
11:00 Am

Lady Bruins
(Loser Game #13)

34

Rodriguez
(Loser Game #15)

37 Game #19 Old Gym
11:00 Am

3D Hoops #2
(Loser Game #14)

32

Giants
(Loser Game #16)

38 Game #20 Gordon Gym
1:15 Pm

San Marin
(Winner Game #10)

41

Lady Panthers
(Winner Game #12)

35 Game #21 Gordon Gym
1:15 Pm

Fortuna
(Winner Game #14)

34

Crush
(Winner Game #16)

43 Game #22 Old Gym
2:15 Pm

Bear River
(Loser Game #17)

37

Lady Bruins
(Loser Game #19)

34 Game #23 Gordon Gym
2:15 Pm

Ursuline
(Loser Game #18)

39

3D Hoops #2
(Loser Game #20)

30 Game #24 Old Gym
4:30 Pm

Skippers
(Winner Game #9)

24

T-Girls
(Winner Game #11)

27 Game #25 Old Gym
4:30 Pm

3D Hoops #1
(Winner Game #13)

45

Braves
(Winner Game #15)

38 Game #26 Gordon Gym
5:30 Pm

Red Tail Hawks
(Winner Game #18)

42

Giants
(Winner Game #20)

27 Game #27 Old Gym
5:30 Pm

Belmont Ambush
(Winner Game #17)

44

Rodriguez
(Winner Game #19)

27 Game #28 Gordon Gym
6:30 Pm

Lady Panthers
(Loser Game #21)

41

Fortuna
(Loser Game #22)

47 Game #29 Old Gym

Consolation Championship

7:30 pm

San Marin
(Winner Game #21)

43

Crush
(Winner Game #22)

26
Game #30 Old Gym

Third Place Game

6:30 Pm

Skippers
(Loser Game #25)

35

Braves
(Loser Game #26)

45 Game #31 Gordon Gym

Tournament Championship

7:30 Pm

T-Girls
(Winner Game #25)

42

3D hoops #1
(Winner Game # 26)

37 Game #32 Gordon Gym

WHITE BRACKET

Saturday, July 11

9:00 am

American
(3rd Place Pool #1)

34

Trojans
(3rd Place Pool #5)

29
Gordon Gym
9:00 am Lady Dawgs
(3rd Place Pool #2)
22

Lafayette
(3rd Place Pool #6)

43
Old Gym
10:00 Am

Lady Hornets
(3rd Place Pool #3)

27

Lady Tigers
(3rd Place Pool #7)

33
Gordon Gym
10:00 Am

Belmont Ambush Black
(3rd Place Pool #4)

13

Gauchos
(3rd Place Pool #8)

23
Old Gym

WHITE TOURNEY BEGINS

1:15 Pm

American
(3rd Place Pool #1)

43

Lady Dawgs
(3rd Place Pool #2)

22 Game A Gordon Gym
2:15 Pm

Lady Hornets
(3rd Place Pool #3)

31

Belmont Ambush Black
(3rd Place Pool #4)

25 Game B Gordon Gym
1:15 Pm

Trojans
(3rd Place Pool #5)

29

Lafayette
(3rd Place Pool #6)

33 Game C Old Gym
2:15 Pm

Lady Tigers
(3rd Place Pool #7)

31

Gauchos
(3rd Place Pool #8)

29 Game D Old Gym

Sunday, July 12

8:00 Am

Lady Dawgs
(Loser Game A)

18

Belmont Ambush Black
(Loser Game B)

21 Game E Old Gym
8:00 Am

Trojans
(Loser Game C)

22

Gauchos
(Loser Game D)

28 Game F Gordon Gym
9:00 Am

American
(Winner Game A)

39

Lady Hornets
(Winner Game B)

34 Game G Old Gym
9:00 Am

Lafayette
(Winner Game C)

26

Lady Tigers
(Winner Game D)

19 Game H Gordon Gym
12:15 Pm
Lady Dawgs
(loser Game E)
18 Trojans
(Loser Game F)
33 Game I Old Gym
12:15 Pm

Belmont Ambush Black
(Winner Game E)

9

Gauchos
(Winner Game F)

30 Game J Gordon Gym
3:15 Pm

Lady Hornets
(Loser Game G)

26

Lady Tigers
(Loser Game H)

43 Game K Old Gym

Final Game

3:15 Pm

American
(Winner Game G)

50

Lafayette
(Winner Game H)

49

Game L Gordon Gym

All Tournament Team

Ashley Antuna, 3D Hoops
Kelsey Baker, San Marin
Brittnie Bond, T-Girls
Dani Bronson, Giants
Katie Flaherty, Belmont Ambush Blue
Kimmie Fung, Skippers
Sharae Gary, Rodriguez
Nerissa Hansen, Lady Hornets
Camille Harris, American
Lindsey Harter, Bear River
Jamie Horn, Lafayette
Chelsea Krist, T-Girls
Chelsea Lazzari, Braves
Katherine Lee, Braves
Katy Lowery, Lady Tigers
Ashley Lucian, 3D Hoops
Jenna May, Red Tail Hawks
Shirley Morovich, Crush
Jordyn Shaha, Fortuna
Hannah Sourek, Lady Panthers

MVP: Holly Bacon,
T-Girls