Novato Classic 2008

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Results

 21st Annual
NOVATO CLASSIC
July 11, 12 and 13, 2008

Tournament Schedule & Results

POOLS

POOL #1
POOL #2
POOL #3
POOL #4
Cal Stars (1)
Mustangs (2)
Fortuna #1 (1)
Bulldogs (3)
Gauchos (2)
Lady Panthers (1)
Lady Cowboys (2)
Crushers (2)
Wildcats #2 (3)
Skippers (3)
Lady Hornets (3)
Petaluma "T" Girls (3)

POOL #5
POOL #6
POOL #7
POOL #8
Blue & Gold (2)
Camelot Basketball (3)
Fortuna #2 (3)
Analy Lady Tigers (2)
Giants (1)
Sonoma Crush (2)
Red Tail Hawks (2)
Pacific Storm (3)
NDB Tigers #2 (3)
Wildcats #1 (1)
NDB Tigers #1 (2)
Pirates (1)

POOL PLAY

Friday, July 11

9:00 A.M. Cal Stars
43
Gauchos
28
Gordon Gym
10:00 A.M. Camelot Basketball
26
Sonoma Crush
45
Gordon Gym
11:00 A.M. Petaluma "T" Girls
35
Crushers
24
Gordon Gym
12:00 P.M. Skippers
39
Lady Panthers
43
Gordon Gym
1:15 P.M. Crushers
34
Bulldogs
13
Gordon Gym
2:15 P.M. Mustangs
38
Skippers
31
Gordon Gym
3:15 P.M. Pirates
26
Analy Lady Tigers
24
Gordon Gym
4:15 P.M. Fortuna #2
29
Red Tail Hawks
40
Gordon Gym
5:30 P.M. Pacific Storm
32
Analy Tigers
42
Gordon Gym
6:30 P.M. Fortuna #2
23
NDB Tigers #1
31
Gordon Gym
7:30 P.M. Blue & Gold
39
NDB Tigers #2
23
Gordon Gym
8:30 P.M. Lady Hornets
25
Fortuna #1
61
Gordon Gym

9:00 A.M. Petaluma "T" Girls
48
Bulldogs
12
Old Gym
10:00 A.M. Lady Panthers
26
Mustangs
25
Old Gym
11:00 A.M. Cal Stars
47
Wildcats #2
16
Old Gym
12:00 P.M. Wildcats #1
44
Camelot Basketball
18
Old Gym
1:15 P.M. Gauchos
33
Wildcats #2
15
Old Gym
2:15 P.M. Sonoma Crush
24
Wildcats #1
35
Old Gym
3:15 P.M. Giants
21
NDB Tigers #2
24
Old Gym
4:15 P.M. Lady Cowboys
40
Lady Hornets
29
Old Gym
5:30 P.M. Blue & Gold
28
Giants
36
Old Gym
6:30 P.M. Fortuna #1
34
Lady Cowboys
24
Old Gym
7:30 P.M. Pirates
45
Pacific Storm
32
Old Gym
8:30 P.M. NDB Tigers #1
31
Red Tail Hawks
22
Old Gym

GOLD BRACKET

Saturday, July 12

11:00 A.M.

Cal Stars
(1st Place Pool #1)

63

Blue & Gold
(2nd Place Pool #5)

19
Game #1 Gordon Gym
11:00 A.M.

Lady Panthers
(1st Place Pool #2)

40

Sonoma Crush
(2nd Place Pool #6)

30
Game #2 Old Gym
12:00 P.M.

Pirates
(1st Place Pool #8)

31

Lady Cowboys
(2nd Place Pool #3)

34
Game #3 Gordon Gym
12:00 P.M. Petaluma "T" Girls
(1st Place Pool #4)
41
Red Tail Hawks
(2nd Place Pool #7)
25
Game #4 Old Gym
3:15 P.M.

Giants
(1st Place Pool #5)

27

Mustangs
(2nd Place Pool #2)

29 Game #5 Gordon Gym
3:15 P.M.

NDB Tigers #1
(1st Place Pool #7)

23

Crushers
(2nd Place Pool #4)

28
Game #6 Old Gym
4:15 P.M.

Fortuna #1
(1st Place Pool #3)

42

Gauchos
(2nd Place Pool #1)

20
Game #7 Gordon Gym
4:15 P.M.

Wildcats #1
(1st Place Pool #6)

22

Analy Ladty Tigers
(2nd Place Pool #8)

29
Game #8 Old Gym
5:30 P.M.

Cal Stars
(Winner Game #1)

54

Lady Panthers
(Winner Game #2)

24
Game #9 Gordon Gym
5:30 P.M.

Blue & Gold
(Loser Game #1)

19

Sonoma Crush
(Loser Game #2)

32
Game #10 Old Gym
6:30 P.M.

Lady Cowboys
(Winner Game #3)

32

Petaluma "T" Girls
(Winner Game #4)

39
Game #11 Gordon Gym
6:30 P.M.

Pirates
(Loser Game #3)

34

Red Tail Hawks
(Loser Game #4)

27
Game #12 Old Gym
7:30 P.M.

Mustangs
(Winner Game #5)

29

Crushers
(Winner Game #6)

22
Game #13 Gordon Gym
7:30 P.M.

Giants
(Loser Game #5)

23

NDB Tigers #1
(Loser Game #6)

46
Game #14 Old Gym
8:30 P.M.

Fortuna #1
(Winner Game #7)

44

Analy Tigers
(Winner Game #8)

20
Game #15 Gordon Gym
8:30 P.M.

Gauchos
(Loser Game #7)

25

Wildcats #1
(Loser Game #8)

39
Game #16 Old Gym

Sunday, July 13

10:00 A.M.

Lady Panthers
(Loser Game #9)

39

Lady Cowboys
(Loser Game #11)

35
Game #17 Old Gym
10:00 A.M.

Blue & Gold
(Loser Game #10)

21

Red Tail Hawks
(Loser Game #12)

28
Game #18 Gordon Gym
11:00 A.M.

Crushers
(Loser Game #13)

20

Analy Tigers
(Loser Game #15)

30
Game #19 Old Gym
11:00 A.M.

Giants
(Loser Game #14)

33

Gauchos
(Loser Game #16)

35
Game #20 Gordon Gym
1:15 P.M.

Sonoma Crush
(Winner Game #10)

26

Pirates
(Winner Game #12)

33
Game #21 Gordon Gym
1:15 P.M.

NDB Tigers
(Winner Game #14)

46

Wildcats #1
(Winner Game #16)

23
Game #22 Old Gym
2:15 P.M.

Lady Cowboys
(Loser Game #17)

24

Crushers
(Loser Game #19)

32
Game #23 Gordon Gym
2:15 P.M.

Blue & Gold
(Loser Game #18)

21

Giants
(Loser Game #20)

31
Game #24 Old Gym
4:30 P.M.

Cal Stars
(Winner Game #9)

47

Petaluma "T" Girls
(Winner Game #11)

22
Game #25 Old Gym
4:30 P.M.

Mustangs
(Winner Game #13)

29

Fortuna
(Winner Game #15)

44
Game #26 Gordon Gym
5:30 P.M.

Red Tail Hawks
(Winner Game #18)

31

Gauchos
(Winner Game #20)

28
Game #27 Old Gym
5:30 P.M.

Lady Panthers
(Winner Game #17)

24

Analy
(Winner Game #19)

30
Game #28 Gordon Gym
6:30 P.M.

Sonoma Crush
(Loser Game #21)

33

NDB Tigers #1
(Loser Game #22)

31
Game #29 Old Gym

Consolation Championship

7:30 pm

Pirates
(Winner Game #21)

32

Wildcats #1
(Winner Game #22)

43
Game #30 Old Gym

Third Place Game

6:30 P.M.

Petaluma "T" Girls
(Loser Game #25)

26

Fortuna #1
(Loser Game #26)

38
Game #31 Gordon Gym

Tournament Championship

8:00 P.M.

Cal Stars
(Winner Game #25)

50

Mustangs
(Winner Game # 26)

33
Game #32 Gordon Gym

WHITE BRACKET

Saturday, July 12

9:00 A.M.

Wildcats #2
(3rd Place Pool #1)

26

NDB Tigers #2
(3rd Place Pool #5)

18
Gordon Gym
9:00 A.M.

Skippers
(3rd Place Pool #2)


Camelot Basketball
(3rd Place Pool #6)


Old Gym
10:00 A.M.

Lady Hornets
(3rd Place Pool #3)

22

Fortuna #2
(3rd Place Pool #7)

14
Gordon Gym
10:00 A.M.

Bulldogs
(3rd Place Pool #4)


Pacific Storm
(3rd Place Pool #8)


Old Gym

WHITE TOURNEY BEGINS

1:15 P.M.

Wildcats #2
(3rd Place Pool #1)

26

Skippers
(3rd Place Pool #2)

52
Game A Gordon Gym
2:15 P.M.

Lady Hornets
(3rd Place Pool #3)


36

Bulldogs
(3rd Place Pool #4)


8
Game B Gordon Gym
1:15 P.M.

NDB Tigers #2
(3rd Place Pool #5)

17

Camelot Basketball
(3rd Place Pool #6)

35
Game C Old Gym
2:15 P.M.

Fortuna #2
(3rd Place Pool #7)

34

Pacific Storm
(3rd Place Pool #8)

54
Game D Old Gym

Sunday, July 13

8:00 A.M.

Wildcats #2
(Loser Game A)

33

Bulldogs
(Loser Game B)

15
Game E Old Gym
8:00 A.M.

NDB Tigers #2
(Loser Game C)

32

Fortuna #2
(Loser Game D)

25
Game F Gordon Gym
9:00 A.M.

Skippers
(Winner Game A)

31

Lady Hornets
(Winner Game B)

22
Game G Old Gym
9:00 A.M.

Camelot Basketball
(Winner Game C)

33

Pacific Storm
(Winner Game D)

49
Game H Gordon Gym
12:15 P.M.
Bulldogs
(loser Game E)
33 Fortuna #2
(Loser Game F
40 Game I Old Gym
12:15 P.M.

Wildcats #2
(Winner Game E)

37

NDB Tigers #2
(Winner Game F)

30
Game J Gordon Gym
3:15 P.M.

Hornets
(Loser Game G)

30

Camelot Basketball
(Loser Game H)

38
Game K Old Gym

Final Game

3:15 P.M.

Skippers
(Winner Game G)

42

Pacific Storm
(Winner Game H)

49

Game L Gordon Gym

All Tournament Team

Tobyn Celler, Giants
Olivia Colvin, Wildcats
Heather Flournoy, Lady Panthers
Liz Forry, Mustangs
Mallorie Franco, Fortuna
Mia Greco, Petaluma "T" Girls
Kathlene Howe, NDB Tigers
Courtney Hamilton, Cal Stars
Gretchen Harrigan, Gauchos
Jordan Henry, Pacific Storm
Molly Malloney, Red Tail Hawks
Valerie Middleton, Cal Stars
Brittney Rachuy, Sonoma Crush
Jessica Restivo, Mustangs
Shanley Schoenhofer, Fortuna
Leigh Stewart, Wildcats
Jen Tsuromoto, Analy Lady Tigers
MVP: Kelly Peterson, Cal Stars