Novato Classic 2001

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Results

14th Annual NOVATO CLASSIC
July 6, 7 & 8, 2001
at Novato High School

Tournament Schedule & Results

POOLS

POOL #1 POOL #2 POOL #3 POOL #4
Irish Arcata Lady Hornets Hoopstars
Jr. Ooks - Red Storm Bear River Lady Bruins Lady Saints Lady Dawgs
Lady Bulldogs East Oakland Dragons Lady Spartans N.A.I.T. Jr. Ooks "M/W"

POOL #5 POOL #6 POOL #7 POOL #8
Lady Bruins-Vallejo Broncos N.A.I.T. Jr. Ooks "R" Lady Cats
Pirate Basketball Club Giants Petaluma Dream Lions
Swish Happens Tiger Basketball Club Vikings Renegades

POOL PLAY

Friday, July 6

9:00 A.M. Lady Cats 31 Lions 41 Gordon Gym
10:00 A.M. Pirate Basketball Club 21 Swish Happens 50 Gordon Gym
11:00 A.M. Renegades 31 Lady Cats 39 Gordon Gym
12:00 P.M. Jr. Ooks - Red Storm 26 Lady Bulldogs 31 Gordon Gym
1:15 P.M. Vikings 11 Petaluma Dream 33 Gordon Gym
2:15 P.M. N.A.I.T Jr. Ooks "M/W" 8 Hoopstars 44 Gordon Gym
3:15 P.M. Arcata 20 E. Oakland Dragons 37 Gordon Gym
4:15 P.M. Lady Bulldogs 34 Irish 44 Gordon Gym
5:30 P.M. E. Oakland Dragons 32 Bear River Lady Bruins 40 Gordon Gym
6:30 P.M. Broncos 26 Tiger Basketball Club 36 Gordon Gym
7:30 P.M. Lady Spartans 23 Lady Hornets 32 Gordon Gym
8:30 P.M. Hoopstars 44 Lady Dawgs 13 Gordon Gym

 

9:00 A.M. Petaluma Dream 37 N.A.I.T. Jr. Ooks "R" (OT) 42 Old Gym
10:00 A.M. Lady Dawgs 27 N.A.I.T Jr. Ooks "M/W" 24 Old Gym
11:00 A.M. N.A.I.T. Jr. Ooks "R" 38 Vikings 21 Old Gym
12:00 P.M. Lady Bruins - Vallejo 33 Pirate Basketball Club 36 Old Gym
1:15 P.M. Lions 36 Renegades 28 Old Gym
2:15 P.M. Swish Happens 43 Lady Bruins - Vallejo 22 Old Gym
3:15 P.M. Lady Hornets 56 Lady Saints 16 Old Gym
4:15 P.M. Tiger Basketball Club 58 Giants 13 Old Gym
5:30 P.M. Lady Saints 22 Lady Spartans 43 Old Gym
6:30 P.M. Irish 49 Jr. Ooks - Red Storm 50 Old Gym
7:30 P.M. Bear River Lady Bruins 55 Arcata 35 Old Gym
8:30 P.M. Giants 22 Broncos 32 Old Gym

GOLD BRACKET

Saturday, July 7

11:00 A.M.

Lady Bulldogs
(1st Place Pool #1)

42

Pirate Basketball Club
(2nd Place Pool #5)

26 Game #1 Gordon Gym
11:00 A.M.

Bear River Lady Bruins
(1st Place Pool #2)

45

Broncos
(2nd Place Pool #6)

26 Game #2 Old Gym
12:00 P.M.

Lions
(1st Place Pool #8)

51

Lady Spartans
(2nd Place Pool #3)

19 Game #3 Gordon Gym
12:00 P.M. Lady Hoopstars (OT)
(1st Place Pool #4)
35 Petaluma Dream
(2nd Place Pool #7)
32 Game #4 Old Gym
3:15 P.M.

Swish Happens
(1st Place Pool #5)

28

East Oakland Dragons
(2nd Place Pool #2)

14 Game #5 Gordon Gym
3:15 P.M.

N.A.I.T. Jr. Ooks "R"
(1st Place Pool #7)

55

Lady Dawgs
(2nd Place Pool #4)

21 Game #6 Old Gym
4:15 P.M.

Lady Hornets
(1st Place Pool #3)

40

Jr. Ooks - Red Storm
(2nd Place Pool #1)

46 Game #7 Gordon Gym
4:15 P.M.

Tiger Basketball Club
(1st Place Pool #6)

47

Lady Cats
(2nd Place Pool #8)

36 Game #8 Old Gym
5:30 P.M.

Lady Bulldogs
(Winner Game #1)

27

Bear River Lady Bruins
(Winner Game #2)

63 Game #9 Gordon Gym
5:30 P.M.

Pirate Basketball Club
(Loser Game #1)

22

Broncos
(Loser Game #2)

35 Game #10 Old Gym
6:30 P.M.

Lions
(Winner Game #3)

45

Hoopstars
(Winner Game #4)

27 Game #11 Gordon Gym
6:30 P.M.

Lady Spartans
(Loser Game #3)

16

Petaluma Dream
(Loser Game #4)

33 Game #12 Old Gym
7:30 P.M.

Swish Happens
(Winner Game #5)

37

N.A.I.T. Jr. Ooks "R"
(Winner Game #6)

32 Game #13 Gordon Gym
7:30 P.M.

East Oakland Dragons
(Loser Game #5)

42

Lady Dawgs
(Loser Game #6)

19 Game #14 Old Gym
8:30 P.M.

Jr. Ooks - Red Storm
(Winner Game #7)

23

Tiger Basketball Club
(Winner Game #8)

35 Game #15 Gordon Gym
8:30 P.M.

Lady Hornets
(Loser Game #7)

53

Lady Cats
(Loser Game #8)

32 Game #16 Old Gym

Sunday, July 8

10:00 A.M.

Lady Bulldogs
(Loser Game #9)

24

Hoopstars
(Loser Game #11)

53 Game #17 Old Gym
10:00 A.M.

Pirate Basketball Club
(Loser Game #10)

36

Lady Spartans
(Loser Game #12)

27 Game #18 Gordon Gym
11:00 A.M.

N.A.I.T. Jr. Ooks "R"
(Loser Game #13)

26

Jr. Ooks - Red Storm
(Loser Game #15)

37 Game #19 Old Gym
11:00 A.M.

Lady Dawgs
(Loser Game #14)

37

Lady Cats
(Loser Game #16)

52 Game #20 Gordon Gym
1:15 P.M.

Broncos
(Winner Game #10)

35

Petaluma Dream
(Winner Game #12)

22 Game #21 Gordon Gym
1:15 P.M.

East Oakland Dragons
(Winner Game #14)

32

Lady Hornets
(Winner Game #16)

17 Game #22 Old Gym
2:15 P.M.

Lady Bulldogs
(Loser Game #17)

20

N.A.I.T. Jr. Ooks "R"
(Loser Game #19)

63 Game #23 Gordon Gym
2:15 P.M.

Lady Spartans
(Loser Game #18)

38

Lady Dawgs
(Loser Game #20)

32 Game #24 Old Gym
4:30 P.M.

Bear River Lady Bruins
(Winner Game #9)

54

Lions
(Winner Game #11)

51 Game #25 Old Gym
4:30 P.M.

Swish Happens
(Winner Game #13)

41

Tiger Basketball Club
(Winner Game #15)

29 Game #26 Gordon Gym
5:30 P.M.

Pirate Basketball Club
(Winner Game #18)

56

Lady Cats
(Winner Game #20)

48 Game #27 Old Gym
5:30 P.M.

Hoopstars
(Winner Game #17)

52

Jr. Ooks - Red Storm
(Winner Game #19)

46 Game #28 Gordon Gym
6:30 P.M.

Petaluma Dream
(Loser Game #21)

43

Lady Hornets
(Loser Game #22)

27 Game #29 Old Gym

Consolation Championship

7:30 pm

Broncos
(Winner Game #21)

24

East Oakland Dragons
(Winner Game #22)

35 
Game #30 Old Gym

Third Place Game

6:30 P.M.

Lions
(Loser Game #25)

35

Tiger Basketball Club
(Loser Game #26)

34 
Game #31 Gordon Gym

Tournament Championship

8:00 P.M.

Bear River Lady Bruins
(Winner Game #25)

53

Swish Happens
(Winner Game # 26)

37
Game #32 Gordon Gym

WHITE BRACKET

Saturday, July 7

9:00 A.M.

Irish
(3rd Place Pool #1)

42

Lady Bruins
(3rd Place Pool #5)

25
Gordon Gym
9:00 A.M.

Arcata
(3rd Place Pool #2)

35

Giants
(3rd Place Pool #6)

32
Old Gym
10:00 A.M.

Lady Saints
(3rd Place Pool #3)

9

Vikings
(3rd Place Pool #7)

47
Gordon Gym
10:00 A.M.

N.A.I.T. Jr. Ooks "M/W"
(3rd Place Pool #4)

30

Renegades
(3rd Place Pool #8)

40
Old Gym

WHITE TOURNEY BEGINS

1:15 P.M.

Irish
(3rd Place Pool #1)

31

Arcata
(3rd Place Pool #2)

39 Game A Gordon Gym
2:15 P.M.

Lady Saints
(3rd Place Pool #3)

13

N.A.I.T. Jr. Ooks "M/W"
(3rd Place Pool #4)

36 Game B Gordon Gym
1:15 P.M.

Lady Bruins - Vallejo
(3rd Place Pool #5)

22

Giants
(3rd Place Pool #6)

36 Game C Old Gym
2:15 P.M.

Vikings
(3rd Place Pool #7)

39

Renegades
(3rd Place Pool #8)

27 Game D Old Gym

Sunday, July 8

8:00 A.M.

Irish
(Loser Game A)

66

Lady Saints
(Loser Game B)

21 Game E Old Gym
8:00 A.M.

Lady Bruins-Vallejo
(Loser Game C)

32

Renegades
(Loser Game D)

45 Game F Gordon Gym
9:00 A.M.

Arcata
(Winner Game A)

37

N.A.I.T. Jr. Ooks "M/W"
(Winner Game B)

19 Game G Old Gym
9:00 A.M.

Giants
(Winner Game C)

48

Vikings
(Winner Game D)

57 Game H Gordon Gym
12:15 P.M. Lady Saints
(Loser Game E)
21 Lady Bruins - Vallejo
(Loser Game F)
48 Game I Old Gym
12:15 P.M.

Irish
(Winner Game E)

36

Renegades
(Winner Game F)

34 Game J Gordon Gym
3:15 P.M.

N.A.I.T. Jr. Ooks "M/W"
(Loser Game G)

28

Giants
(Loser Game H)

36 Game K Old Gym

Final Game

3:15 P.M.

Arcata
(Winner Game G)

50

Vikings
(Winner Game H)

39 Game L Gordon Gym